Akweny

Lista akwenów na których można nas spotkać.

Morze Północne

Morze Północne – morze szelfowe przy brzegach Europy, część Atlantyku.

Morze Norweskie

Morze Norweskie (norw. Norskehavet, isl. Noregshaf, far. Noregshavi) – morze przybrzeżne, część Oceanu Atlantyckiego położona na północny-zachód od wybrzeży Norwegii.

Morze Śródziemne

Śródziemne morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km².

Morze Tyrreńskie

Morze Tyrreńskie to część Morza Śródziemnego, zawarta pomiędzy wyspami Korsyką, Sardynią i Sycylią a Półwyspem Apenińskim. Nazwa morza wywodzi się od greckiego określenia Etrusków, którzy w starożytności zamieszkiwali północne rejony Półwyspu Apenińskiego. Do Morza Tyrreńskiego uchodzi trzecia co do długości rzeka Włoch – Tyber.

Morze Jońskie

Morze Jońskie – część Morza Śródziemnego położona między południowo-zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (Grecja i południowa Albania) a południowo-wschodnim wybrzeżem Półwyspu Apenińskiego oraz Sycylią (Włochy). Od północy łączy się z Morzem Adriatyckim poprzez cieśninę Otranto, od zachodu z Morzem Tyrreńskim poprzez Cieśninę Mesyńską, a od wschodu z Morzem Egejskim poprzez Kanał Koryncki.

Ocean Atlantycki – Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie (hiszp. Islas Canarias, oficjalna nazwa jednostki administracyjnej Comunidad Autónoma de Canarias) – archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczanych do Makaronezji. Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą 2 prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.

Ocean Atlantycki – Karaiby

Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle. Wiedzę o zwyczajach Karaibów (a tym samym nazwę) spopularyzowały w ówczesnej Europie opisy drukowane po drugiej wyprawie Kolumba.

Morze Adriatyckie

Morze Adriatyckie lub jak mówią Chorwaci Jadransko more to północne odgałęzienie Morza Śródziemnego, oddzielające Półwysep Apeniński od Bałkańskiego. Państwa, które mają dostęp do Adriatyku to: Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Albania. Większość z tych krajów posiada dobrze rozwinięte przetwórstwo rybne. W połowach dominują: sardynki, makrele i tuńczyki.

Morze Egejskie

Egejskie Morze, część Morza Śródziemnego pomiędzy Półwyspem Bałkańskim, wybrzeżem Azji Mniejszej i wyspami: Kithira, Kreta, Karpathos, Rodos. Poprzez cieśniny tureckie (Dardanele, Bosfor), połączone z Morzem Czarnym, przez Kanał Koryncki z Morzem Jońskim.