Morze Adriatyckie

Morze Adriatyckie lub jak mówią Chorwaci Jadransko more to północne odgałęzienie Morza Śródziemnego, oddzielające Półwysep Apeniński od Bałkańskiego. Państwa, które mają dostęp do Adriatyku to: Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Albania. Większość z tych krajów posiada dobrze rozwinięte przetwórstwo rybne. W połowach dominują: sardynki, makrele i tuńczyki.

Morze Adriatyckie w liczbach:
– powierzchnia wynosi 139 tys km²
– największa głębina 1324m
– zasolenie waha się od 4 do 38 ‰
– temperatura wynosi: zimą 7-14ºC, a latem 24-26ºC.

Reasumując, morze to jest duże, głębokie, generalnie mocno zasolone i bardzo ciepłe, co drastycznie odróżnia je od Morza Bałtyckiego. Podkreślić należy jeszcze fakt, że Morze Adriatyckie jest bardzo czyste.
Wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku zaliczanego do typu dalmatyńskiego znajduje się 1185 podłużnych, tektonicznych wysp i wysepek, położonych na linii północ – południe, co ciekawe zamieszkałych jest tylko około 50. Największa część wschodniego wybrzeża Adriatyku z prawie wszystkimi wyspami należy do Chorwacji.

Garść danych o wybrzeżu chorwackim:
– długość wybrzeża w linii prostej wynosi 600 km
– długość wybrzeża w rzeczywistości wynosi 5835 km, z czego 1777 km to długość wybrzeża lądu, a 4058 km to długość wybrzeża wysp
– największymi wyspami są Krk i Cres (powierzchnią zbliżone do Warszawy)

Jeżeli chodzi o plaże to jedynie w zatokach znajdują się drobne kamienie, żwir lub piasek. Zaznaczyć należy, że w Chorwacji nie ma plaż prywatnych i całe wybrzeże dostępne jest dla wszystkich:-)

Na wybrzeżu Adriatyku panuje klimat śródziemnomorski – ciepły i łagodny. W zimie temperatura rzadko spada poniżej zera, a śniegu prawie nie ma. Latem jest ciepło i sucho, a średnia temperatura wynosi około 30ºC. Natomiast co do wiatrów, to Chorwaci mówią, że wieją na morzu i wybrzeżu Adriatyku 2 typy wiatrów. Pierwszy to bora – wiatr typu fenowego, wiejący od lądu, spływający z gór, przynoszący na wybrzeże suche i chłodne powietrze. Jest bardzo porywisty, a gdy wieje niebo jest bezchmurne. Najczęściej występuje w zimie. Drugi to yugo wiejący od południa, przynoszący na wybrzeże powietrze bardzo wilgotne i gorące. Pewne jest, że po kilku dniach przyniesie pogorszenie pogody oraz deszcz.

Kto raz odwiedził Chorwację na pewno zgodzi się, że jest to raj na ziemi, szczególnie dla żeglarzy. Sezon żeglarski, z wymarzoną pogodą, trwa w Chorwacji aż 7 miesięcy. Wybrzeże wabi malowniczymi i spokojnymi zatokami, gdzie można zakotwiczyć oraz  rewelacyjnie wyposażonymi marinami. Chorwacja przyciąga turystów burzliwą historią oraz zabytkami starożytnymi i nowożytnymi. Kraj ten znany również jest z wyśmienitej i zróżnicowanej kuchni, której ważnym składnikiem są cenione na całym świecie wina.